زمان کنونی: 10-22-2020, 04:16 PM درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)رهياب شركت تام راهي بازار شد


نظرسنجی: آيا اين سيستم در ايران به ويژه شهر تهران راهگشاست؟
بله
خير
[نمایش نتایج]
توضیح: این یک نظرسنجی عمومی است. کاربران میتوانند گزینه انتخابی شما را مشاهده کنند.
ارسال موضوع  ارسال پاسخ 
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
امتیاز موضوع:
 
رهياب شركت تام راهي بازار شد
نویسنده پیام
محمود احمدي
Unregistered

 
ارسال: #1
Music رهياب شركت تام راهي بازار شد

.pdf  rahyabtam.pdf (اندازه: 246.42 KB / تعداد دفعات دانلود: 32)
.bmp  1.bmp (اندازه: 234.66 KB / تعداد دفعات دانلود: 17)
10-12-2009 03:27 PM
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
تبلیغات
MapsaControl.ir

محمود احمدي
Unregistered

 
ارسال: #2
RE: رهياب شركت تام راهي بازار شد
* سیستم ردیاب ماهواره ای GPS

همه ماجرا از زمانی شروع شد که موشکهای اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی در کوبا لو رفت و چنان ولوله ای سراسر امریکا را فرا گرفت که ارتش ایالات متحده آمریکا تصمیم گرفت تا سامانه ای را طراحی کند تا بوسیله آن مختصات و جزئیات نقطه به نقطه کره خاکی را در اختیار داشته باشد. لذا این سامانه به سفارش وزارت دفاع ایالات متحده با نام (Global Positioning System) و یا همان GPS معروف تولید و در مدار قرار گرفت.
این سیستم در ابتدا فقط در انحصار ارتش بود اما در سال 1980 استفاده همگانی از آن آزاد و آغاز شد. خدمات این مجموعه در هر شرایط آب و هوایی و در هر نقطه از کره زمین در تمام ساعات شبانه روز در دسترس است. پدید آورندگان این سیستم هیچ حق اشتراکی برای کاربران در نظر نگرفته اند و استفاده از آن کاملا رایگان است.
در ذیل به برخی مشخصات جالب این سامانه اشاره می کنم:
1- اولین ماهواره GPS در سال 1978 در مدار زمین قرار گرفت.
2- در سال 1994 شبکه 24 عددی NAVSTAR تکمیل شد.
3- عمر هر ماهواره حدودا 10 سال است که پس از آن جایگزین می شود.
4- هرماهواره حدود 2000پوند وزن دارد و درازای باطری خورشیدی آن 5.5متر است.
5- انرژی مصرفی هر ماهواره، کمتر از 50وات می باشد.
در ایران نیز امسال برای اولین بار نیروی انتظامی خودروهای عمومی مسیر تهران – مشهد را مکلف به استفاده از GPS کرده است تا علاوه بر کنترل سرعت و کنترل مسیر حرکت ، این سیستم را در ایران مورد آزمایش قرار دهد. ترجمه ذیل توسط آقای جوزف داویز "Joseph Davis" در آگوست سال 2006میلادی نوشته شده است که از کتابخانه سلطنتی انگلستان استخراج نموده ام.

سیستم ردیاب ماهواره ای GPS
اگر شما جزء افرادی هستید که مجبورید دائما در سفر باشید یا به مدت طولانی در شهرها و یا اطراف روستاها رانندگی کنید و اغلب بخاطر یافتن مسیر دچار مشکل میشوید، دستگاه ردیاب یا موقعیت یاب ماهواره ای " GPS " ، ابزاریست که می تواند برای شما فوق العاده مفید و حیرت انگیز باشد.
GPS"" یک سیستم ردیاب و موقعیت یاب است که با استفاده از ماهواره ها کار می کند، بعبارت دیگر مسیر یا مکان مورد نظر را با استفاده از اطلاعات آنلاین "online" ارسالی از ماهواره ها مشخص می کند و نیز توانایی شناسایی موقعیت را در هر لحظه در روی زمین یا در محدوده مداری دارد.

این دستگاه برای اولین بار در جهان توسط ایالات متحده آمریکا بمنظور مسائل استراتژیک و دفاعی مورد استفاده قرار گرفت، بعدها این سیستم در کشورهای اروپایی با نام گالیله "Galileo" و در کشور فدراسیون روسیه با نام گلونس "Glonass" مورد بهره برداری قرار گرفت، در ایالات متحده آمریکا هر شهروند می تواند بطور رایگان از این سیستم استفاده کند. البته شایان ذکر است که البته مدلهای اروپایی و روسی هرگز توانایی رقابت با "GPS" را ندارند ، هرچند روسیه بدلیل رقابت شدید خود با آمریکا تلاشهای زیادی را برای توسعه سیستم خود انجام داده است اما باز هم کاستی های فراوانی نسبت به مدل آمریکایی دارد.
سیستم ردیاب ماهواره ای از سه قسمت تشکیل یافته است:
1- فضا (SPACE) : این قسمت که به بخش فضایی معروف است در خارج از جو زمین فعال است و توسط 24 ماهواره فعال همه کره زمین را جاروب می کند.
2- کنترل (CONTROL) : بخش کنترل سیستم، ردیاب ماهواره ای شامل همه ایستگاههای مستقر در روی زمین است ، این ایستگاههای کنترل زمینی در همه جای زمین پراکنده هستند، این ایستگاهها در مسیر حرکت ماهواره های سامانه GPS ساخته شده اند و با ساعت اتمی "Atomic Clock" ماهواره ها هماهنگ هستند ، ایستگاههای زمینی ارتفاع زمین از سطح دریا را با ماهواره ها مخابره می کنند.
3- کاربران (USERS) : این بخش که قسمت اصلی در بحث مورد نظر ماست، شامل همه شهروندان و قسمتهای نظامی می شود که خواهان استفاده از تکنولوژی GPS هستند.
24ماهواره ، سیستم GPS را پشتیبانی می کنند ، این ماهواره ها "Satellite" در 6مدار حول کره زمین در حال چرخش هستند ،۲۴ ماهواره ی GPS در مدارهایی بفاصله ۳۶۶۰۰ کیلومتری از سطح دریا گردش می کنند. هر ماهواره دقیقا طی ۱۲ ساعت با سرعت ۱۱ هزار کیلومتر بر ساعت یک دور کامل بدور زمین می گردد. این ماهواره ها نیروی خود را از خورشید تامین می کنند ولی باتری هایی نیز برای زمانهای خورشید گرفتگی و یا مواقعی که در سایه ی زمین حرکت می کنند بهمراه دارند. راکتهای کوچکی نیز ماهواره ها را در مسیر درست نگاه می دارند. به این ماهواره ها NAVSTAR نیز گفته می شود. هر ماهواره یک ساعت اتمی دقیق به همراه دارد که اطلاعات را بطور دقیق وپیوسته به زمین ارسال می کنند. مضافا اینکه ماهواره ها می توانند، پیام های الکترونیکی "Electronic Massage" را نیز به زمین ارسال می کنند ، این پیام های الکترونیکی می تواند شامل مکان ماهواره در مدار یا زمان ساعت اتمی و یا اطلاعات دقیق تری درباره مکان مورد نظر و بسیاری موارد دیگر باشد.

برای کابران معمولی ارسال اطلاعات در زمان بسیار دقیق ضروری نیست اما وجود این امکان خود نعمتی است. ماهواره های مختلف هرکدام با نظم و ترتیب خاصی کار می کنند و هرگز اجازه نمی دهند که در ارسال اطلاعات به کاربران اخلال یا تداخلی بوجود آید، ماهواره ها بصورت هوشمند نزدیکترین را به مکان مورد نظر انتخاب کرده و اطلاعات از طریق آن ماهواره بدون کم و کاست فرستاده می شود. همانطوری که ذکر شد سیستم GPS اولین بار برای ارتش ایالات متحده آمریکا جهت کاربردهای نظامی ساخته شد تا بتوانند براحتی اهداف خود را در سراسر جهان نشانه گیری کرده و موشکهای خانمان برانداز خود را دقیق و بدون خطا روی هدف قفل نمایند، کاربرد دیگر این سامانه برای ارتش ایالات متحده آمریکا شناسایی موشکهای هوشمند بالستیک ، انبارهای مهمات زیرزمینی و مهمتر از همه شناسایی سلاحهای هسته ای در زرادخانه ها بود. اما با گذشت زمان بدلیل محسنات فوق العاده این سامانه، ارتش تصمیم گرفت تا بصورت محدود و استاندارد این سامانه را در اختیار عموم قرار دهد.
امروزه همه شهروندان می توانند به سیستم GPS دسترسی داشته باشند و از اطلاعات آن بهره مند شوند. بسیاری از کشورها که برای مردم خود شرایط رفاهی مطلوبی را ایجاد کرده اند ، سیستم استاندارد GPS را در شهرهای خود بطور رایگان راه اندازی کرده اند.
بخشهای ترابری و حمل و نقل، هواپیماها، کشتی ها و انواع خودروهای سواری جزو کاربران پروپاقرص سیستم ردیاب جهانی GPS هستند ؛ همه کاربران من جمله خلبانان هواپیماهای بدون موتور ، معدن کاران و همه کسانی که در راه و مسیر هستند می توانند براحتی و با پرداخت هزینه ناچیز 100$ الی 200$ از این سامانه استفاده کنند.
گیرنده های GPS می توانند پهنای زمین، طول زمین ، ارتفاع و پستی و بلندی و مساحت زمین مورد نظر را برای کاربر مشخص کنند.اکنون مهندسان در حال تلاشند تا با توسعه این سیستم علاوه بر امکانات فوق ، امکان دیدن را نیز از این طریق فراهم سازند.
سیستم GPS هیجان و سادگی را هم زمان برای مردم به ارمغان آورده است، بر خلاف پیچیدگی زیاد سیستم ، استفاده از آن بسیار ساده و ابتدایی است، با این وجود، دیگر شما بهانه ای برای گم شدن و گم کردن نخواهید داشت.
11-15-2009 07:41 PM
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
تبلیغات
MapsaControl.ir

ایمان صادقی
Unregistered

 
ارسال: #3
RE: رهياب شركت تام راهي بازار شد
ممنون از توضیحات آقای محمودی .

در این رابطه یک دستگاه طراحی کردم و تقریبا مراحل نهائی رو دارم پیاده می کنم.
فقط برای تولید نیاز به سرمایه گذار هست.
برخی امکانات این سیستم که با استفاده از میکرو AVR و یک ماژول GPS و GSM در حال ساخت است به شرح زیر می باشد.
مشکل اصلی باقی مانده نقشه دیجیتال تهران و ایران هستش که خیلی گرونه .
البته نمونه های خارجی و ایرانی ساخته شده این سیستم وجود داره که در حدود 400 الی 500 هزار تومان قیمت دارند. و هدف من ساخت و تولید و فروش این سیستم در حدود 250 تومان هستش.

به کمک این سیستم می توانید همیشه خودرو خود را از راه دور ردیابی نمایید. امکانات این سیستم عبارتند از:
1) ارسال موقعیت خودرو از طریق SMS و یا GPRS
2) ارسال وضعیت آلارم دزدگیر خودرو
3) ارسال و ضعیت روشن و خاموش بودن خودرو
4) ارسال SMS هنگام فعال شدن دزدگیر
5) امکان خاموش نمودن خودرو از راه درو از هر جای دنیا
6) امکان ردیابی خودرو خود از هر جای دنیا
7) امکان شنود صدای داخل ماشین از هر جای دنیا
8) قابلیت شارژ اتوماتیک سیم کارت اعتباری
9) قابلیت نمایش وضعیت خودرو به روی نقشه با استفاده از اینترنت کامپیوتر و یا استفاده از موبایل
10) قابلیت ردیابی و نمایش تاریخچه مسیر پیموده شده خودرو بر حسب بازه زمانی تعریفی شما.
11) قابلیت ارسال SMS در صورت خرابی باطری اصلی خودرو( در مواقعی که سارقین می خواهند دزدگیر را از کار بیاندازند)
12) قابلیت ارسال SMS هشدار سرقت به 10 شماره موبایل ( در صورت تمایل شما)
13) دارای بیش از 60 دستور و فرمان برای کنترل سیستم از طریق SMS
14) قابلیت تعریف دیواره جغرافیایی خاص (GeoFence) برای سیستم
15) ارسال SMS هشدار در صورتی که خودرو وارد و یا خاررج از دیواره جغرافیایی خاص می شود.
16) امکان نصب بروی اکثر خودرو ها
17) عدم نیاز به سیستمهای دزدگیر پیشرفته و گران قیمت تصویری
18) نصب بسیار آسان در خودرو (مانند دزدگیر)
11-16-2009 01:18 PM
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
تبلیغات
MapsaControl.ir

محمود احمدي
Unregistered

 
ارسال: #4
RE: رهياب شركت تام راهي بازار شد
ايمان عزيز
برات آرزوي موفقيت ميكنم.
در مورد نقشه بايد بهت بگم كه اصل و پايه اساسي يك سيستم رهياب ماهواره اي نقشه اونه.وگرنه بقول خودت تو بازار سيستمهاي فراووني وجود داره كه نقشه درست و حسابي ندارن.نقشه اي كه تام از اون استفاده ميكنه يك نقشه بسيار كامل و بروزيه كه تيم قوي و مجهزي داخل تام اونو تهيه كردن.
با سپاس فراوون
11-16-2009 07:07 PM
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
تبلیغات
MapsaControl.ir

ایمان صادقی
Unregistered

 
ارسال: #5
RE: رهياب شركت تام راهي بازار شد
تهیه نقشه فقط نیاز به پول داره چون سازمان نقشه برداری و جغرافیائی این کارو میکنه و نقشه رو حدود چند میلیون تومان میفروشه.
مسلما تام چون شرکت بزرگی هستش راحت میتونه تهیه کنه.
11-16-2009 09:42 PM
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
تبلیغات
MapsaControl.ir

محمود احمدي
Unregistered

 
ارسال: #6
RE: رهياب شركت تام راهي بازار شد
نقشه سازمان نقشه برداري به درد اين كار نميخوره چون براي سيستم رهياب اطلاعات دقيق تري نيازه از جمله كوچه هاي بن بست ،دور برگردانها،جهتهاي گردش ،اماكن ويژه و ... كه هيچيك از اين اطلاعات در نقشه هاي آماده موجود نيست.
11-17-2009 05:12 PM
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
تبلیغات
MapsaControl.ir

ایمان صادقی
Unregistered

 
ارسال: #7
RE: رهياب شركت تام راهي بازار شد
همچین نقشه ای موجود هست ولی قیمت میلیونی داره . یه سرچ بکنی میبینی که چندتا سازمان هستن که میفروشن.
11-17-2009 10:15 PM
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
تبلیغات
MapsaControl.ir

ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


پرش به انجمن: