زمان کنونی: 05-28-2020, 02:47 AM درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)مهندسي كنترل و مانيتورينگ


ارسال موضوع  ارسال پاسخ 
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
امتیاز موضوع:
 
مهندسي كنترل و مانيتورينگ
نویسنده پیام
Rah Man آفلاین
مدیر کل سایت
*******

ارسال ها: 49
تاریخ عضویت: Jul 2014
اعتبار: 2
ارسال: #1
مهندسي كنترل و مانيتورينگ
مقدمه :

يكي از بزرگترين شاخه هاي علوم مهندسي جديد،كنترل است. و آن علمي است كه در مورد چگونگي تسلط بر پديده ها و بدست آوردن نتيجه دلخواه از پروسه مورد نظر بحث مي كند، ما چه در زندگي روزمره و چه در صنعت با پروسه هاي كنترلي متفاوتي سروكار داريم و به ناچار به دنبال راه حلي براي در اختيار گرفتن هر چه مناسب تر اين پروسه ها هستيم.

مانيتورينگ نيز از اساسي ترين نيازهاي بسياري از صنايع است. بخصوص صنايع بزرگ، كه بسياري از صنايع بدون استفاده از سيستم مانيتورينگ مناسب قادر به ادامه كار خود نيستند.

در اين راستا مقاله اي كه در اختيار شماست، نمونه آزمايشگاهي است از يك پروسه كنترل مهم كه به جهت كنترل وپايش كميات مختلف از يك ماشين مفروض مورد استفاده قرار مي گيرد. در اين پروژه علاوه بر اندازه گيري خودكار كميتها توسط ميكروكنترلر و كنترل خودكار آنها، كاربر توسط LCD و keyboardيك ارتباط دو جانبه، به منظور پايش و ايجاد تغييرات احتمالي مورد نياز در پروسه كنترل با ميكرو دارد.

اميد است اين مقاله راه گشاي عزيزاني باشد كه خواهان گسترش و بهبود فن آوري ارائه شده جهت كنترل و مانيتورينگ صنعتي در اين راستا مي باشند.

با پيشرفت سريع علوم و پيچيده تر شدن زندگي انسانها نياز به بررسي و كنترل هم زمان چند پديده ( كه از دير باز در زندگي بشر وجود داشته است) بيشتر احساس مي شود.

نياز انسانها به هدف دار كردن زندگي و پديده هاي مرتبط با آن و همچنين علاقه انسانها به نتيجه گيري بهتر و ايده آل تر باعث بوجود آمدن شاخه هاي جديدي در علوم نوين به نام كنترل شده است، كه دامنه فعاليت آن در تمامي صنايع و همچنين زندگي روزمره انسانها نيز به سرعت رو به گسترش است.

ابتدا برای آماده شدن اذهان آن دسته از دوستاني كه درس كنترل صنعتي را نگذرانده اند به توضيح برخي از مفاهيم در اين رابطه مي پردازيم.

سيستم : مجموعه اي از اجزاي مختلف است كه با هم كار مي كنند و هدف معيني دنبال را مي كنند.

پروسه (فرآيند): پديده اي كه مايل به تحت اختيار گرفتن آن هستيم.

مقدار مطلوب: يك فرمان ورودي كه براي هدايت پروسه به آن اعمال مي شود. يك پروسه مي تواند چندين ورودي داشته باشد.

خروجي(پاسخ) : كميتي است كه در يك سيستم كنترلي مورد توجه ما مي باشد.

اغتشاش(نويز): عاملي است كه بر روي خروجي تأثير نامطلوبي مي گذارد و مي تواند دروني يا بيروني باشد.

پايداري: ميزان ثابت يا تغيير ناپذيري يك خروجي در اثر اعمال اغتشاش.

فيد بك(پس خورد): مقايسه خروجي يك سيستم يا مقدار مطلوب و توليد يك سيگنال خطا .

كنترل فرآيند: هدف از كنترل فرآيند اين است كه با استفاده از تدابير و تجهيزات خاص به گونه اي عمل نمائيم كه علي رغم نويز و اغتشاش، خروجي پروسه از ورودي تبعيت كرده و پايداري سيستم حفظ شود.
07-22-2014 02:09 AM
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
تبلیغات
MapsaControl.ir

ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


پرش به انجمن: