زمان کنونی: 12-07-2019, 02:48 PM درود مهمان گرامی! (ورودثبت نام)لجستیک چیست؟


ارسال موضوع  ارسال پاسخ 
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
امتیاز موضوع:
 
لجستیک چیست؟
نویسنده پیام
b.yavari آفلاین
کاربر معمولی
*

ارسال ها: 8
تاریخ عضویت: Dec 2009
اعتبار: 1
ارسال: #1
لجستیک چیست؟
لجستيك
واژه‌اي انگليسي با ريشه يوناني « Logistikos » بوده كه در فارسي به آن «آماد و پشتيباني» گفته مي‌شود. حرف « s » آخر واژه انگليسي، همانند حرف s در آخر واژه‌ « Mathematics » به‌ معني رياضيات،‌ يعني آنچه مربوط به حوزه اين علوم است. « Logistikos » در يونان باستان به معني حسابگري بوده كه در امور اداري و تداركاتي ارتش آنها كاربرد داشته است. به افسران اداري ارتش‌هاي روم و بيزانس « Logista » نيز گفته مي‌شده است. اين واژه در طول تاريخ كم و بيش همچنان در امور پشتيباني واحدهاي نظامي به‌كار مي‌ رفته است. در قرن هيجدهم، فرانسوي‌ها رسماً اين واژه را در اصطلاحات نظامي خود وارد كردند. آنتوان هنري جوميني، متفكر و نويسنده نظامي فرانسوي، اولين بار در كتاب «خلاصه هنر جنگ» در سال 1838 تعريف مناسبي از آماد و پشتيباني بدين شرح ارائه نمود: «آماد و پشتيباني عبارت است از هنر علمي تحرك ارتش‌ها» و بعدها انگليسي‌ها از اين واژه در امور پشتيباني واحد‌هاي نظامي خود بهره جستند. نهايتاً در جنگ‌هاي جهاني اول و دوم، آماد و پشتيباني در نيروها و سازمان‌هاي نظامي اكثر كشورهاي جهان، كاربردي مؤثر ولي با طيف‌هاي مختلفي در معني و حوزه عملكرد، ‌پيدا نمود.

مديريت لجستيك بخشي ازSCM كه وظيفه اصلي آن برنامه ريزي, اجرا‌‌‌‌‌‌‌‌ وكنترل جريان مستقيم و معكوس مواد , كالاها و اطلاعات مرتبط و ذخيره سازي آنها به گونه اي كارا و اثر بخش ميان نقطه مبدأ و نقطه مصرف به منظور برآوردن الزامات مشتري مي باشد.
فعاليتهاي مديريت لجستيك نوعاً شامل مديريت حمل و نقل ورودي و خرو‌جي ,‌ مديريت ناوگان حمل , انبارداري , جابجايي ‌مواد و كالا اجراي سفارش , طراحي شبكه لجستيك مديريت موجودي برنامه ريزي عرضه و تقاضا و مديريت اشخاص ثالث تأمين كننده خدمات لجستيك است.عملكرد لجستيك تا حدودي شامل تدارك و‌خريد, برنامه‌ريزي و زمان بندي‌ توليد, مونتاژ ‌‌وبسته بندي و خدمات به مشتريان مي شود.لجستيك در تمامي سطوح برنامه ريزي و‌ اجرا حضور فعال دارد: چه استراتژيك , چه عملياتي و چه تاكتيكي. مديريت لجستيك يك عمليات يكپارچه ساز است كه تمامي فعاليتهاي لجستيكي را با هم ‌‌‌‌هماهنگ ساخته و بهينه مي‌نمايد. بديهي‌است كه تحت اين مديريت فعايت‌هاي لجستيك مي بايد به هماهنگي و يكپارچگي با سايرفعاليتها اعم از بازاريابي , فروش , ساخت وتوليد , مالي و فناوري اطلاعات دست يابند.

توسط انجمن مديريت لجستيك (CLM) تعريف غيرنظامي از لجستيك، بدين شرح آورده شده است: لجستيك بخشي از فرآيند زنجيره تأمين است كه برنامه‌ريزي، اجرا و كنترل موثر و كاراي جريان و انبارش كالاها، خدمات و اطلاعات مرتبط را از نقطه مبداء تا نقطه مصرف به عهده دارد تا نيازمندي‌هاي مشتري برآورده شود.
(آخرین ویرایش در این ارسال: 03-02-2010 04:46 PM، توسط b.yavari.)
03-02-2010 04:44 PM
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
تبلیغات
MapsaControl.ir

محمود احمدي
Unregistered

 
ارسال: #2
RE: لجستیک چیست؟
لجستیک چیست؟
البته با اجازه دوست گراميمان آقاي ياوري.
لجستیک یک سیستم جامع نگر است که اهتمام آن در نظر گرفتن راه حل بهینه برای رسیدن به مقصود است. یعنی همه ابزار ها را در دسترس قرار می دهد و آنگاه با توجه به موقعیت تصمیم می گیرد که ازچه روش و ابزاری استفاده کند. لجستیک به عنوان یک روش کلی دید خود را به پهنه ای وسیع تر می گستراند و از بالا دست به قضایا می نگرد و تصمیم می گیرد که چه فرایندی انجام شود و یک مدیریت دست بالا است.

درصنایع تولیدی یا خدماتی ،هدف یا رسالت کلی به نوعی دستیابی به رضایت مشتری عنوان می شود. در حقیقت این رضایت مشتری است که باعث دستیابی سازمان به سود می شود.

اولین فرایندی که در تعریف لجستیک مهم به نظر می رسد شامل برنامه ریزی اجرا وکنترل می باشد

اهمیت‌ اقتصادی‌ لجستیک‌:

روند رو به‌ رشد جمعیت‌ و به‌ تبع‌ آن‌ رشد تقاضا باعث‌ شکل‌گیری‌ بازارهای‌ فروش‌ کالا و همین‌طور مراکز عرضه‌ خدمات‌ و کالاها شده‌ است‌.

توزیع‌ کالاها از مبدأ تولید تا رسیدن‌ به‌ دست‌ مصرف‌کننده‌ نهایی‌ به‌ عنوان‌ یک‌ جزء مهم‌ از تولید ناخالص‌ ملی‌ کشورها مبدل‌ شده‌ است‌. با توجه‌ به‌ این‌ مهم‌، فعالیت‌های‌ لجستیکی‌ بر میزان‌ نرخ‌ تورم‌، نرخ‌ بهره‌وری‌، نرخ‌ سود و هزینه‌های‌ مربوط‌ به‌ انرژی‌ و دیگر خصوصیات‌ اقتصادی‌ تأثیرگذار است‌.

مدیران‌ مؤسسات‌ تولیدی‌ و صنعتی‌ و همین‌طور سازمان‌های‌ خدماتی‌ بر این‌ باورند که‌ سیستم‌ لجستیک‌ چیزی‌ فراتر از مجموعه‌ای‌ از کارکردها و وظایف‌ گسسته‌ است‌. مفهوم‌ کارآمدی‌ که‌ طبق‌ آن‌ نیازمندی‌های‌ مشتری‌ بایستی‌ به‌ مقدار مناسب‌، در مکان‌ مناسب‌ و زمان‌ مناسب‌ به‌ دست ‌مشتری‌ رسانده‌ شود، تأثیر گسترده‌ و عمیقی‌ بر تعادل‌ مؤسسات‌ به‌ صورت‌ کلی‌ و همین‌طور سیستم‌ اقتصادی‌ در سطح‌ ملی‌ و بین‌المللی‌ گذاشته‌ است‌.

تعریف لجستیک از نگاه انجمن مدیریت لجستیک (CLM):

"لجستیک‌ بخشی‌ از فرآیند زنجیره‌ عرضه‌ است‌ به‌ طوریکه‌ جریان‌ مؤثر و کارای‌ انبارش‌ کالاها، خدمات‌ و اطلاعات‌ وابسته‌ به‌ آنها را از نقطه‌ شروع‌ تا نقطه‌ مصرف‌ به‌ منظور برآورده‌ نمودن‌ نیازمندی‌های‌ مشتری‌ برنامه‌ریزی‌، اجراء و کنترل‌ می‌نماید."

۳ویژگی اساسی لجستیک:

1 . صرفه جویی های هنگفت در هزینه ها

2 . کسب رضایت مشتری وافزایش فروش

3 . عامل موثر در کسب برتری رقابتی در بازار

محققین لجستیک را علمی چند رشته ای که ترکیب مهندسی ،اقتصاد و تئوری سازمان می باشد قلمداد می کنند. بطوری که در امور خرید،برنامه ریزی ،تولید،بازاریابی و... نقش اساسی بازی می کند.

مدیریت زنجیره تامین داراى سه فرآیند عمده است که عبارت‌اند از:

1)مدیریت اطلاعات

2)مدیریت لجستیک

3)مدیریت روابط (RELATIONSHIP MANAGEMENT)

مدیریت اطلاعات : امروزه نقش ، اهمیت و جایگاه اطلاعات براى همگان بدیهى است . گردش مناسب و انتقال صحیح اطلاعات باعث مى‌شود تا فرآیندها موثرتر و کاراتر گشته و مدیریت آنها آسان‌تر گردد. مدیریت اطلاعات هماهنگ و مناسب میان شرکا باعث خواهد شد تا تاثیرات فزاینده‌اى در سرعت، دقت، کیفیت و جنبه‌هاى دیگر وجود داشته باشد. مدیریت صحیح اطلاعات موجب هماهنگى بیشتر در زنجیره خواهد شد.

مدیریت لجستیک : در تحلیل سیستم هاى تولیدىموضوع لجستیک بخش فیزیکى زنجیره تامین را در بر مى گیرد. این بخش که کلیه فعالیت‌هاى فیزیکى از مرحله تهیه ماده خام تا محصول نهایى شامل فعالیت‌هاى حمل و نقل، انباردارى، زمان‌بندى تولید و... را شامل مى شود، بخش نسبتا بزرگى از فعالیت‌هاى زنجیره تامین را به خود اختصاص مى دهد. در واقع ، م
03-02-2010 07:39 PM
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
تبلیغات
MapsaControl.ir

sanaz16 آفلاین
کاربر معمولی
*

ارسال ها: 6
تاریخ عضویت: May 2016
اعتبار: 0
ارسال: #3
RE: لجستیک چیست؟
یه خاطره از رشته لجستیک براتون بگم.
روزی که من میخواستم برم دانشگاه ثبت نام کنم رشته مورد علاقه ام حسابداری رو انتخاب کردم منتهی مراتب شخصی که منو ثبت نامم کرد پیشنهاد کرد که رشته لجستیک رو هم انتخاب کنم که اگر اسمم در نیومد برای حسابداری حداقل برم لجستیک بخونم و این در حالی بود که من تا همین امروز نمیدونستم لجستیک چیه و به چه دردی میخوره فرض کنید اگه میرفتم رشته اشو میخوندم چی میشدم خخخ

خرید شارژ ایرانسل
06-14-2016 02:49 PM
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
تبلیغات
MapsaControl.ir

minarad69 آفلاین
کاربر معمولی
*

ارسال ها: 3
تاریخ عضویت: May 2017
اعتبار: 0
ارسال: #4
RE: لجستیک چیست؟
عجب خاطره ایSmile))

ph متر جملات زیبا
05-16-2017 10:32 AM
یافتن تمامی ارسال های این کاربر نقل قول این ارسال در یک پاسخ
تبلیغات
MapsaControl.ir

ارسال موضوع  ارسال پاسخ 


پرش به انجمن: